Technologie uzdatniania wody w basenach
W dzisiejszych czasach, technologie uzdatniania wody w basenach odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu, wymaganych parametrów wody co wpływa zasadniczo na zdrowie oraz komfortu użytkowników. Dlatego warto przyjrzeć się bliżej rozwiązaniom, które pozwalają na skuteczne oczyszczanie wody basenowej.
Filtracja mechaniczna
Filtracja mechaniczna to podstawowy proces oczyszczania wody w basenach, który polega na usuwaniu wszelkich zanieczyszczeń. Najpopularniejszymi urządzeniami stosowanymi w tym celu są filtry piaskowe, które wykorzystują specjalny piasek kwarcowy. Filtry te wymagają regularnego płukania i konserwacji, aby utrzymać wysoką skuteczność filtracji. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają również filtry ze szkłem aktywowanym, które charakteryzują się większą skutecznością. Na tym złożu nie tworzy się biofilm. Inne rodzaje filtrów mechanicznych to filtry kartuszowe oraz filtry sitowe, które również mają swoje zalety, np. do ich płukania nie zużywamy wody. Mogą być stosowane w szczególnych przypadkach instalacji basenowych.
Dezynfekcja chemiczna
Dezynfekcja chemiczna jest niezbędnym elementem technologii uzdatniania wody w basenach przydomowych, gdyż pozwala na skuteczne zwalczanie bakterii, wirusów i innych szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów. Najczęściej stosowanym środkiem dezynfekującym jest aktywny chlor, który występuje w postaci tabletek, granulatów czy płynów. Warto jednak pamiętać, że nadmierne stosowanie chloru może prowadzić do podrażnień skóry i oczu oraz powodować nieprzyjemny zapach. Dlatego coraz częściej sięga się po alternatywne metody dezynfekcji, stosując alternatywne wspomagające procesy takie jak ozonowanie czy promieniowanie UV. Innymi opcjami są również środki na bazie bromu czy wykorzystaniu soli wykorzystując elektrolizę.
Ozonowanie
Ozonowanie to nowoczesna metoda dezynfekcji wody w basenach, która polega na wykorzystaniu ozonu - silnego utleniacza i środka dezynfekującego. Ozon eliminuje bakterie, wirusy oraz glony, a także usuwa nieprzyjemne zapachy i poprawia smak wody. Ponadto, ozonowanie pozwala na redukcję ilości stosowanego chloru, co wpływa korzystnie na komfort użytkowników basenu. Ozonowanie jest również przyjazne dla środowiska, gdyż nie pozostawia szkodliwych produktów ubocznych. Podkreślić należy, że technologia ta jest procesem wspomagającym przy dezynfekcji chlorowej.