Okrągły, owalny a może ósemka - jaki kształt basenu wybrać?
Baseny służą najczęściej do zażywania relaksu, poprawy kondycji, utrzymania zdrowia oraz jako miejsce zabaw dla najmłodszych. Równie dobrze mogą jednak wyrażać osobowość czy zainteresowania właściciela bądź stanowić ważny element architektury krajobrazu. Przy wyborze basenu liczy się zatem nie tylko rozmiar, ale także inne cechy, które mają istotny wpływ na jego wygląd czy zastosowanie. Należy również pamiętać, że budowa typowego, prostokątnego basenu nie zawsze jest możliwa. O kształcie basenu mogą decydować takie uwarunkowania jak wielkość działki i dostępna przestrzeń, ukształtowanie terenu, budżet, wymogi bezpieczeństwa, styl architektoniczny domu, ekspozycja na słońce, sposób korzystania z basenu itp. Ogrom dostępnych na rynku ofert potrafi mocno utrudnić podjęcie ostatecznej decyzji, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa przegląd mniej typowych kształtów basenów przydomowych, dopasowanych do nieco bardziej indywidualnych oczekiwań i warunków.
Na co należy zwrócić uwagę przed wyborem basenu?
Przed podjęciem decyzji związanej z wyborem kształtu basenu należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Jedną z nich jest rozmiar docelowego basenu w kontekście miejsca, które mamy do dyspozycji, to znaczy – jak dużą powierzchnię działki możemy na niego przeznaczyć i gdzie dokładnie będzie się znajdował. Warto przy tej okazji zadać sobie pytanie, czy istnieje jakiś element otoczenia, na którego zachowaniu szczególnie nam zależy lub którego należałoby się pozbyć. Innym czynnikiem wpływającym na kształt basenu jest konieczność uwzględnienia jego budowy pod kątem dalszych inwestycji, takich jak np. sadzenie nowych roślin, urządzanie przestrzeni na grill czy zapewnienie dzieciom innych form zabawy. Oznacza to, że basen musi mieć taki kształt, aby nie przeszkadzał domownikom w wykonywaniu innych czynności. Ostatnim elementem jest zwrócenie uwagi na całą architekturę i klimat miejsca. Czasami basen o mniej typowym kształcie będzie lepiej wpasowywał się w krajobraz, akcentując przy tym styl znajdującego się obok domu. Baseny przydomowe oferowane przez firmę Florexpol są nie tylko inwestycją trwałą (nawet do 20 lat), ale też doskonale podkreślą walory estetyczne każdego domu i będą stanowić spójny element aranżacji całego ogrodu.
Co jeśli nie basen prostokątny?
- Baseny okrągłe
Okrągłe baseny najlepiej sprawdzają się w przypadku większych, otwartych przestrzeni. Klienci chętnie wybierają ten kształt basenu, ponieważ łatwiej stworzyć wokół niego np. kamienną obudowę, która pomoże w zapewnieniu wysokiej jakości wody, jak również ochroni ją przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami. Baseny okrągłe są dedykowane dzieciom, ponieważ łatwiej utrzymywać w nich czystość, absolutnie niezbędną w przypadku zabaw pociech. Okrągłe baseny doskonale sprawdzają się również przy organizacji domowych imprez, będących ciekawą alternatywą dla rodzinnych posiedzeń przy grillu czy ognisk ze znajomymi.
- Baseny owalne
Kształt owalny jest przeznaczony dla dość dużych basenów, dlatego zwykle można go zobaczyć na dużych posesjach. Wybór owalnego basenu zapewnia wiele korzyści. Po pierwsze zakrzywienia basenu ułatwiają jego obejście. Po drugie owalny kształt pozwala na lepszą cyrkulację wody, co znacznie ułatwia konserwację basenu. Dodatkowo jeśli porównamy basen prostokątny i owalny o tej samej powierzchni i szerokości, to basen owalny zapewni nieco dłuższą trasę pływania. Baseny owalne są ponadto uważane za jedno ze standardowych rozwiązań, o których mówi się w kontekście basenu jako „oazie spokoju”. Jego estetyczny, smukły kształt jest zarówno nowoczesny, jak i harmonijny. Wynika to m.in. z tego, że baseny owalne dobrze komponują się z formacjami skalnymi, wodospadami oraz różnego rodzaju roślinnością.
- Baseny w kształcie ósemki
Jak sama nazwa wskazuje, ten kształt basenu jest zbudowany na planie podobnym do cyfry 8 – jest okrągły na obu końcach i zwęża się nieco na samym środku. Jedną z największych zalet basenów w kształcie ósemki jest to, że podczas ich użytkowania czuć swobodny przepływ wody. Na ostrych krawędziach prostokątnych basenów woda ma tendencję do silnego załamania się po uderzeniu w ściany, natomiast krzywe basenu w kształcie ósemki pomagają w łagodnej cyrkulacji wody zamiast załamywania się i gwałtownego odbijania w tył. Co więcej, podobnie jak w przypadku basenów owalnych, „ósemkowe” baseny zapewniają większą powierzchnię pływania, co umożliwi jeszcze większą oszczędność środków.