Od czego zależą koszty eksploatacji basenu przydomowego?
Budowa przydomowego basenu nie bez powodu kojarzy się ludziom z luksusem. W końcu poza ceną takiego przedsięwzięcia, basen generuje też liczne koszty utrzymania, na których opłacenie nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Co dokładnie przekłada się na koszt eksploatacji basenu w ogrodzie? Poniżej dokładnie rozwinęliśmy ten temat.
Z jakimi wydatkami trzeba się liczyć po wybudowaniu basenu?
Oczywiście, koszt utrzymania jest zależny przede wszystkim od wielkości przydomowego basenu. Mówiąc prościej, im mniejszy basen ogrodowy, tym tańsze będzie jego utrzymanie. Jest tak dlatego, ponieważ główne koszty eksploatacji dotyczą nie tyle basenu, co znajdującej się w nim wody. Mowa tu o:
- podgrzewaniu wody basenowej;
- dezynfekcji basenu;
- regularnym zakupie testerów pH.
Poza tym jednak należy pamiętać, że basen, a w szczególności filtry wody, wymagają częstego czyszczenia.
Jak obniżyć koszty eksploatacji prywatnego basenu?
Mogłoby się wydawać, że modernizacja basenu przydomowego wiąże się z dodatkowymi kosztami i czyni basen droższym w utrzymaniu. Niemniej, akcesoria i technologie basenowe nie są wcale takie drogie, a ich wpływ na koszty utrzymania basenu jest nieoceniony. Dobrym przykładem jest tu elektroliza membranowa, czyli system pozwalający na uzdatnianie wody wyłącznie z użyciem soli kuchennej. Nie tylko zmniejsza to znacznie koszty dezynfekcji basenu, ale również uwalnia użytkowników od wszystkich wad klasycznego chloru. Ponadto, na rynku można znaleźć również nowoczesne grzałki, czy też dozowniki chemii basenowej, które również redukują koszty codziennego użytkowania basenu. Poza tym warto jest zaopatrzyć się w specjalną żaluzję basenową, która pozwoli okryć basen zimą. Sprawi to, że wody z basenu nie będzie trzeba spuszczać, a co za tym idzie, dolewać jej wiosną.