• Baseny publiczne i prywatne

  • Baseny publiczne i prywatne

Jaki basen wybrać?

Wersja do druku Poleć znajomemu

Krok po kroku – planowanie budowy basenu

Basen powinien stanowić integralną część ogrodu, być jego ozdobą , łączyć radość z kąpieli z przyjemnymi wrażeniami wizualnymi.

1.Gdzie zaplanować basen?
Przy planowaniu budowy basenu ważne jest, aby umiejscowiony był blisko domu - zmniejszą się wówczas koszty budowy i konserwacji instalacji zasilających, unikniemy również konieczności budowy komory na urządzenia obsługujące basen. Basenu nie należy obsadzać zbyt wysokimi krzewami lub drzewami zwłaszcza od strony południowej i zachodniej ponieważ promienie słoneczne nie będą docierać nad powierzchnię wody, a słońce powinno być wykorzystane do bezpośredniego podgrzewania wody. Należy także pamiętać, że drzewa i krzewy z czasem się rozrastają – spadające liście zanieczyszczają lustro wody, a korzenie mogą spowodować uszkodzenia niecki.

2.Pozwolenia, przepisy
Budowy basenów przydomowych o powierzchni powyżej 50m2  wymagają pozwolenia na budowę,  natomiast baseny o powierzchni poniżej 50m2 wymagają jedynie zgłoszenia w odpowiednim Urzędzie (Ustawa o Prawie Budowlanym z dnia 7 lipca 1994r z późniejszymi zmianami).

3.Basen zagłębiony czy naziemny?
Wybór zależy przede wszystkim od tego jaki jest poziom wód gruntowych na działce. Jeżeli jest zbyt wysoki to basen możemy zagłębić tylko częściowo lub ustawić go na gruncie. Zaletami basenów naziemnych są:
- lekka, łatwa w montażu konstrukcja
- niskie koszty inwestycyjne
- nie wymagają pozwolenia na budowę
Niestety baseny naziemne maja ograniczoną trwałość.

W przypadku basenów zagłębionych potrzebujemy dość dużo wolnego miejsca na działce, na ktorej nie ma sieci podziemnych instalacji. Najczęściej spotykane baseny zagłębione wykonane są ze zbrojonego betonu wodoszczelnego, wyłożonego wykładziną PCW. Popularne są też niecki o dnie betonowym i ścianach murowanych z bloczków betonowych albo ścianach w szalunku styropianowym czy też ściankach wykonanych z paneli ze stali ocynkowanej.

Od wyboru technologii wykonania niecki zależy rodzaj jej wykończenia. Tylko w przypadku tradycyjnych basenow betonowych Inwestor ma pełny wybor: od ceramiki basenowej przez różne rodzaje wykładzin PCW. W innych technologiach właścicielowi basenu pozostaje wykładzina PCW.

4. Aby woda była zawsze czysta...
W każdym basenie nawet najmniejszym, aby woda nie stała się mętna, brudna i nie rozwijały się w niej bakterie musi być filtrowana i dezynfekowana.Należy pamiętać, że podczas kąpieli do wody dostają się różne zanieczyszczenia tj. włosy, tłuszcz, pot, skóra, które stanowią doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów. Podstawą prawidłowej cyrkulacji wody w basenie jest tzw. system zamkniętego obiegu z czynnym przelewem. Polega on na odprowadzeniu wody przelewowej z powrotem do filtrów, a nie do kanalizacji. Zaletą w/w systemu jest utrzymanie lustra wody w basenie w idealnej czystości, oraz uzyskanie znacznych jej oszczędności przy jednoczesnym zachowaniu warunków fizykochemicznych i bakteriologicznych, odpowiadających warunkom wody do picia. Ze względu na koszt najpopularniejsze są u nas tzw. baseny skimmerowe. Skimmer to pierwsze urządzenie, które wychwytuje większe zanieczyszczenia. W przyjętym systemie obiegu wody, woda jest zasysana przez pompę i poprzez łapacze włókien i włosów tłoczona do filtrów. Po filtrach, wprowadzony jest do obiegu środek regulujący pH na poziomie plus lub minus. W dalszej drodze, woda przefiltrowana poddawana jest procesowi dezynfekcji przy pomocy środków zawierających aktywny chlor lub tlen. W basenach ogrodowych stosuje się zasadę pięciokrotnego przefiltrowania objętości wody w ciądu jednej doby.

Pomimo zastosowania urządzeń filtracyjnych basen musi posiadać system odkurzania. Na dnie basenu zawsze zbierają się zanieczyszczenia, które muszą być usunięte bez spuszczania wody z basenu. Najtańsze są odkurzacze hydrauliczne podłączone pod urządzenie filtracyjne.

5. Podgrzej wodę!
Wodę w basenie możemy ogrzewać przy użyciu podgrzewaczy elektrycznych, jednak dość droga jest ich eksploatacja. Tańszym sposobem jest wykorzystanie wymienników ciepła z kotłowni domowej albo kolektorów słonecznych.
Dobrym rozwiązaniem dla basenów odkrytych jest stosowanie przykryć specjalną folią pęcherzykową. Basen przykryty folią, zwłaszcza w dni słoneczne, dobrze nagrzewa się, a przykryty w nocy nie traci ciepła przezodparowanie wody.

6. Przykryj basen!
Przykrycie basenu wskazane jest nie tylko ze względów termicznych, ale również higienicznych i bezpieczeństwa. Najtańszm rozwiązaniem jest zastosowanie wspomnianej już folii pęcherzykowej zamontowanej na specjalnej rolce zwijającej i rozwijającej. Innym sposobem mogą być rolety z lekkich profili przypominające żaluzje, które mogą być zwijane ręcznie lub automatycznie. Po zasunięciu rolety może chodzić po niej dorosła osoba, co jest bardzo dobrym zabezpieczeniem gdy mamy małe dzieci. Bardzo praktycznym aczkolwiek drogim przykryciem jest zadaszenie z płyt poliwęglanowych. Składa się ono z zespołu segmentów poruszających się w obu kierunkach, które można według potrzeb teleskopowo zsunąć lub rozsunąć nad powierzchnią basenu. Takie rozwiązanie umożliwia także wydłużenie okresu kąpielowego.

7. Atrakcje basenowe
Basen to nie tylko miejsce do pływania. Nawet jeśli zafundujemy sobie dość duży basen, to i tak pływania dystansowego w nim nie będzie. Basen zatem to także miejsce różnych zabaw w wodzie lub spotkań nad wodą. Aby wieczorne lub nocne spotkania przy basenie były ciekawsze, możemy zamontować podwodne oświetlenie.
Innym sposobem uatrakcyjnienia basenu jest zamontowanie przeciwprądu.  Wytworzony bystry strumień wody "wydłuża" basen, ponieważ umożliwia pływanie pod prąd. Przeciwprąd może służyć nam również jako wodny masaż.