• Baseny publiczne i prywatne

  • Baseny publiczne i prywatne

Chemia basenowa

Wersja do druku Poleć znajomemu

Każdy właściciel przydomowego basenu wie, jaką przyjemność daje zanurzenie się w wodzie w upalny dzień. Jednak aby kąpiel była w pełni komfortowa, a także bezpieczna, należy zadbać o odpowiednią jakość wody w zbiorniku. Zapewni ją stosowanie odpowiednich środków chemicznych, określanych jako chemia basenowa. Oferowane przez nas środki usuwają zanieczyszczenia mikrobiologiczne i nieorganiczne (zawiesiny), dzięki czemu woda w basenie będzie zawsze doskonałej jakości. Uzdatnianie wody w basenie obejmuje regulację pH, dezynfekcję, koagulację i zwalczanie glonów. Do każdego procesu potrzebna jest inna chemia basenowa. Pierwszym krokiem w uzdatnianiu wody basenowej jest kontrola właściwego pH. Pożądane jest utrzymywanie odczynu obojętnego, przy optymalnym pH w granicach 7,2 – 7,4. Przy takich wartościach woda jest przyjazna dla skóry, a procesy uzdatniania zachodzą we właściwy sposób. Dezynfekcja polega na zwalczaniu mikroorganizmów (bakterii, wirusów, grzybów), niebezpiecznych dla zdrowia ludzi. Proces ten powinien być prowadzony w sposób ciągły, i to już od pierwszego napełnienia zbiornika. Wyróżnia się dwie podstawowe metody dezynfekcji: chlorową i bezchlorową (tlenową, ozonowanie). Namnażanie glonów (alg) skutkuje pojawieniem się zabarwienia wody, nieprzyjemnego zapachu oraz śliskiego, niebezpiecznego osadu. Algi mogą się rozwijać mimo należycie prowadzonej dezynfekcji, więc co jakiś czas należy zastosować preparat glonobójczy. Koagulacja ma na celu usunięcie zanieczyszczeń zbyt małych, by mógł je wychwycić filtr. Dzięki koagulantom zanieczyszczenia łączą się w większe cząstki, które można odfiltrować. Poza środkami uzdatniającymi wodę, ważna jest także chemia basenowa służąca do czyszczenia elementów zbiornika oraz konserwowania na zimę wody w basenach odkrytych.

Regulacja pH poziom optymalny
7,2 -7,4
Calcid pH minus
płyn 50%
Płynny preparat do obniżania pH wody w basenach kąpielowych. Preparat nie zawiera jonów chlorkowych. Calcid pH minus płyn należy stosować, gdy pH wody wzrasta powyżej 7,4. Stosowanie preparatu zmniejsza odkładanie się osadów wapniowych.
op. 35 kg
Dezynfekcja
Metoda chlorowa 0,3-0,6 mg/l
wolnego chloru
Chlorex Stabilizowany podchloryn sodu o zawartości aktywnego chloru min. 150 g/l, przeznaczony do dezynfekcji wody w basenach kąpielowych. Trwałość 3 miesiące.
op. 35 kg
Chemochlor T 20 Stały preparat chlorowy w formie tabletek (20g), zawiera ok. 90% chloru.
op. 1 kg, 3kg, 5kg

Chemochlor T 200
Stały preparat chlorowy w formie tabletek (200g), zawiera ok. 90% chloru. Dezynfekcja długotrwała.
op. 1kg, 3kg, 5kg
Metoda
bezchlorowa
3-6 mg/l
tlenu
Aktywny tlen T 20 Aktywny tlen w formie tabletek (20g) do bezchlorowej dezynfekcji wody w basenach prywatnych.
op. 1kg, 3kg, 5kg
Aktywny tlen T 200

Aktywny tlen w formie tabletek (20g) do bechlorowej dezynfekcji wody w basenach prywatnych. Dezynfekcja długotrwała.
op. 1kg, 3kg, 5kg


Walka z algami Aqua Biocyd G-1 Preparat posiadający silne działanie niszczące glony, bakterie i wirusy, oraz zapobiega ich powstawaniu. Stosowanie Biocydu G-1 poprawia
klarowność wody.
op. 1l, 10l, 30l
Koagulacja Flockfix kartusze Środek koagulacyjny w postaci nabojów stosowany jako wkład do skimmerów w małych basenach prywatnych lub ogrodowych.
op. 8 szt.
Alksol Flok 102 Wysokoefektywny preparat do koagulacji zanieczyszczeń w wodzie basenowej. Pomaga eliminować drobne zanieczyszczenia, dzięki czemu uzyskuje się krystalicznie czystą wodę. Wspomaga proces dezynfekcji. Preparat może być stosowany w automatycznych stacjach dozujących.
op. 1l, 10l, 30l
Czyszczenie Compactal Bardzo silny środek zawierający kwasy mineralne (solny i fosforowy) do mycia niecek i obrzeży na basenach odkrytych. Usuwa wszelkie osady atmosferyczne i wapiene.
op. 1l, 10l
Flisan Bardzo silny alkaliczny środek czyszczący zawierający wysokiej jakości detergenty rozpuszczające tłuszcze i osady z mydła, szmponów, sadzy lotnej, kosmetyków i innych substancji organicznych.
op. 1l, 10l
Randklar A żel

Niepieniący środek o dużej zawartości substancji aktywnych w postaci żelu, służący do usuwania osadów tłuszczowych i kosmetycznych na linii wody i w rynnie przelewowej.
op. 10l


Konserwacja na zimę Calzelos Bezfosforanowy środek na przezimowanie wody w basenach odkrytych, przeciwdziała nadmiernemu osadzaniu się zanieczyszczeń atmosferycznych i organicznych na ścianach basenu, zapobiega korozji, niszczeniu fug i ułatwia przygotowanie basenu do sezonu poprzez oszczędność na czasie i środkach chemicznych.
op. 1l, 10l

UWAGA!
Pragniemy Państwu zwrócić uwagę, że środki chemiczne stosowane do uzdatniania wody basenowej są substancjami niebezpiecznymi. Przed użyciem należy szczegółowo zapoznać się z instrukcją podaną na etykietach. Należy zwrócić szczególną uwagę na sposób przechowywania chemii. Powinna się ona znajdować w miejscu niedostępnym dla dzieci; bezwzględnie należy unikać łączenia różnych środków przed użyciem.

Zapraszamy do zakupów!